Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę? - Gdzie je przechowywać?
Po co zabezpieczać meble ogrodowe na zimę?
Wiele osób zastanawia się co roku, czy jest sens przykrywania mebli ogrodowych. Przecież jak stały latem w deszczu to i zimowy śnieg im nie zaszkodzi, w związku z czym pomijają ten element i pozostawiają swoje meble ogrodowe na pastę losu. Czy jednak na pewno zabezpieczanie mebli ogrodowych na sezon jesienno-zimowy jest zbędne? Otóż, nie! Niskie temperatury, ich wahania w przeciągu doby oraz zamarzająca woda niekorzystnie wpływają na każdy typ materiału. Nie zależnie więc czy Twoje meble wykonane są z technorattanu, metalu, czy drewna ,zimowe i jesienne warunki atmosferyczne mogą znacznie je uszkodzić. Meble metalowe mogą zacząć rdzewieć, plastikowe - łamać się, a drewniane - mieć mocno zniszczoną strukturę. W jaki sposób jednak zadbać o swoje zestawy ogrodowe najlepiej, tak aby posłużyły nam przez długie lata? Przede wszystkim poprzez odpowiednie ich zabezpieczenie, każdy typ materiału wymaga innego rodzaju impregnacji, w tym artykule dowiesz się w jaki sposób zadbać najlepiej o swoje meble ogrodowe i przygotować je na sezon jesienno-zimowy.
Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe na zimę?
Drewniane meble ogrodowe są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne, w związku z czym wymagają szczególnej opieki. Drewniane meble ogrodowe są bardzo podatne nie tylko na działanie niskich temperatur, mrozu i śniegu, ale też silnego promieniowania UV. Dlatego też najlepiej zadbać o nie już na wiosnę. Pomaluj je wówczas odpowiednim impregnatem, bejcą lub lakierem. Czynność tę powtarzaj co 2-3 lata. Jesienią najlepiej dokładnie oczyść meble. Do tego najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty do czyszczenia drewna.
Jeśli masz taką możliwość to przechowuj drewniane meble ogrodowe w suchym, nieogrzewanym pomieszczeniu, np. w garażu lub piwnicy. Taki sposób przechowywania uchroni meble od nadmiarowej wilgoci. Jeśli jednak nie posiadasz takiej przestrzeni lub meble są za duże, aby je schować (np. huśtawka ogrodowa) to najlepiej sprawdzi się pokrowiec na meble. Wybierz taki wykonany z tkaniny przepuszczającej powietrze i zapewniającej wentylację. Jeśli okryjesz meble folią lub zbyt szczelnym pokrowcem, drewno może zgnić lub zapleśnieć!
Sposoby na zadbanie o metalowe meble ogrodowe
Meble ogrodowe wykonane z metalu są bardzo trwałe i wytrzymałe. Większość mebli dodatkowo zabezpieczana jest przez producenta poprzez malowanie proszkowe, które zwiększa odporność mebli na korozję. Powłoka ta ochroni Twój stolik, kanapę i fotele ogrodowe przed korozją. Jesienią warto zadbać o stan swoich mebli ogrodowych, szczególnie zwracając uwagę na ewentualne uszkodzenia powłoki ochronnej. Wszelkie „słabe punkty” należy oczyścić i zabezpieczyć nową warstwą lakieru. Szczególną troską warto otoczyć meble żeliwne, które są najbardziej narażone na korozję. Po zakończeniu prac konserwacyjnych, warto przykryć cały zestaw mebli specjalnym pokrowcem, który zapewni im ochronę przez całą zimę, a na wiosnę będą nadal wyglądać doskonale.
Meble ogrodowe z naturalnych materiałów – jak o nie dbać?
Aby przygotować meble ogrodowe z naturalnych materiałów, takich jak wiklina czy rattan, na zimę, należy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Mrozy mogą sprawić, że wiklina stanie się sucha i łamliwa, dlatego samo pokrycie mebli pokrowcem nie wystarczy. Przed przeniesieniem mebli do przewiewnego i suchego pomieszczenia, należy dokładnie oczyścić ich powierzchnię. Dodatkowo, warto zabezpieczyć je przed kurzem i zabrudzeniami, stosując preparaty impregnujące lub pokrowce wykonane z oddychającej tkaniny.
Czy zabezpieczać plastikowe meble ogrodowe?
Meble ogrodowe z plastiku i technorattanu, choć trwałe, również wymagają ochrony przed mrozem, który może powodować ich kruchość i pękanie. Pod koniec jesieni należy je dokładnie umyć, a następnie pokryć odpowiednim pokrowcem, który pozwoli na przechowywanie mebli na zewnątrz. W przypadku siarczystych mrozów, plastikowe meble lepiej przenieść do garażu lub piwnicy. Regularna kontrola stanu mebli i pokrowców w trakcie zimy oraz odpowiednie przygotowanie przed zimą pozwolą cieszyć się nimi na wiosnę bez potrzeby gruntownego czyszczenia czy napraw.